Deprem Bursu ve Depremzede Öğrenci Yurdu

Depremzede öğrenciler için deprem bursu başvurusu ve kız öğrenci ve erkek öğrenci yurdu başvuruları pek çok derneği, vakfı ve kuruluşu harekete geçirdi.

Ülkemizde sıklıkla yaşanan doğal afetler maalesef birçok insanın hayatını derinden etkilemektedir. en son 6 Şubat'ta yaşanan depremler de bu afetlerden en büyüklerinden biridir. Deprem, hem can kayıplarına hem de fiziksel ve psikolojik hasarlara neden olabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencileri gibi genç nesiller de depremlerden olumsuz şekilde etkilenmektedirler. Üniversite yurtları, genç öğrencilere barınma imkanı sunmakta ve onların güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlamaktadır. Ancak, deprem gibi afetlerde yurtlar da zarar görebilmektedir. Bu durumda, öğrencilerin barınma ihtiyacı ile birlikte maddi desteğe de ihtiyaçları olmaktadır. Bu noktada, vakıflar ve diğer sivil toplum kuruluşları, depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli destekler sunmaktadır. Bu destekler arasında, deprem bursu ve burs imkanları da yer almaktadır. Böylelikle, üniversite yurtlarının depremzedeler tarafından kullanılabilmesi ve öğrencilerin maddi zorlukları aşabilmesi sağlanmaktadır.

Sürekli güncellenen bu sayfayı bookmark'a eklemeyi unutmayın. Sayfada deprem bursu ve depremzede öğrencilere kız ve erkek öğrenci yurdu olanağı sağlayan kurum, kuruluş, vakıf ve dernekleri bulabilirsiniz.

 

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı EÇEV Burs Kulübü Burs Başvurusu

Bu form, 6 Şubat depremi nedeniyle mağduriyet yaşayan ve afet sonrasında Ege Bölgesi'ne geçici veya kalıcı olarak yerleşmiş ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için hazırlanmıştır. Toplamda 11 ilimizi etkileyen deprem, eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için maddi zorluklar doğurmuştur. Deprem Fonu Bursu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonuna kadar (öğrenciliği devam ettiği sürece) geçerlidir. Burs dönemi, 1 Mart 2023 - 30 Haziran 2024 tarihleri arasındadır.

Şip Şak Çeviri - SipSakCeviri.com

Hızlı Teknik Çeviri

Dosyanızı yükleyin
anında çeviri süresi ve fiyatı hesaplansın.
Sipariş verin hızla teslim edilsin.


2024-2025 eğitim yılı ve sonrası için bursluluk durumu, öğrencinin başvuru evrakları yeniden istenerek değerlendirilerek belirlenecektir. Bursun devamına, EÇEV'in güncel ve olağan bursluluk kriterlerine göre karar verilecektir. EÇEV Bursu karşılıksızdır ve burs başvuru formunda verilen bilgilerin doğruluğu araştırılır. Bilgilerin gerçeğe uymadığı tespit edildiğinde, verilen burs hemen kesilir.

Burs başvurusu kabul edilen 18 yaş altı tüm bursiyerlerin burs başvuru belgesini kendisi ve yasal velisi tarafından ıslak imzalı bir şekilde teslim etmeleri gerekmektedir. Bu sayede, başvuru evraklarının doğruluğu ve güvenilirliği sağlanacaktır.

EÇEV'e burs başvurusu için tıklayın: ecevburs.com/deprem/

 

Depremzede öğrenciler için TED Afet Bursu Başvuruları

"Deprem Geleceğimizi Yıkmasın" kampanyası ile depremin yıkıcı etkisini çocukların ve ülkemizin geleceğinden uzak tutmak amacıyla, depremde ebeveynlerini kaybeden çocukların eğitimlerini desteklemek için Türk Eğitim Derneği (TED) burs başvurusu süreci başladı.

TED Afet Bursu kapsamında, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde bulunan, ebeveyn kaybı yaşamış olan depremzedelerin çocuklarına TED Derneği nakdi burs, psiko-sosyal ve akademik destek verecektir.

Deprem bursu başvuru kriterleri:

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • 6 Şubat 2023 tarihinden önce depremden etkilenen 10 ilden birinde ikamet ediyor olmak
 • Depremde ebeveyn kaybı yaşamış olmak
 • 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle K12 düzeyinde (okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise) eğitim görüyor olmak

Adaylarıın başvuru için aşağıdaki formu doldurup, e-devletten alınan aşağıdaki 3 evrağı ilgili alanlara yüklemesi gerekmektedir.

 1. Öğrenci Belgesi
 2. Tarihçeli Yerleşim Yeri Belgesi
 3. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi

TED afet burs hakkında bilgi almak için: eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. tel: 03129394234

TED'e deprem burs başvuru formu için tıklayın: ted.org.tr/afet-bursu-formu/

 

Depremzede Konservatuvar Öğrencileri ve Öğretmenlerine Enstrüman Destek Deprem Bursu

 

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) "Depremzede Müzik Öğrencileri ve Eğitmenlerine Enstrüman Destek Fonu" deprem felaketinden etkilenen müzik öğrencileri ve eğitmenlerinin enstrüman ihtiyacını karşılamak amacıyla oluşturuldu. Fon, depremzedeler arasında yer alan güzel sanatlar liseleri ve konservatuvarlarda eğitim gören, enstrümanları depremde hasar gören veya kaybolan öğrencilere ve eğitmenlere enstrüman temin etmek için oluşturulmuş olup, başvuranlar deprem bursundan yararlanacak. Başvurular, 28 Şubat Salı gününden itibaren, 30 Mayıs tarihine kadar Enstrüman Destek Fonu formu üzerinden yapılabilir. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

İKSV Enstrüman Destek Fonu: Depremzede Enstrüman Destek Fonu

 

KAHEV Afet Fonu Depremzede Deprem Bursu Desteği

Eğitim, bireylerin hayatlarını şekillendirmelerinde en önemli unsurlardan biridir. Ancak, ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine devam etmelerini sağlamak için desteklerin verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Türkiye genelinde pek çok burs ve yurt imkanı sunan sivil toplum kuruluşları bulunmaktadır. Bu kuruluşlar arasında, depremzedelerin eğitim hayatlarına destek olmak amacıyla kurulan vakıflar da bulunmaktadır. Bu vakıflar, özellikle deprem bölgelerinde bulunan öğrencilere burs ve yurt imkanları sunarak, onların eğitim hayatlarını güvence altına almaktadır.

Bu bağlamda, Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) deprem bursu veriyor. Üniversite öğrencileri, aşağıdaki kriterleri karşılamaları halinde bu burs programından faydalanabilecektir:

 • Ailesinin ikametgahının, belediye veya e-devlet tarafından belgelenebilmesi koşuluyla Orta veya Ağır Hasarlı deprem bölgelerinde yaşayanlar (başka illerde evi olanlar bu fonu kullanamayacaktır.) ya da anne/babanın çalıştığı işyerinin Orta veya Ağır Hasarlı olduğunu, belediye veya e-devlet tarafından belgelendirebilenler,
 • Anne veya babası devlet memuru olanların gelir toplamı 30.000,00 TL’yi geçmeyenler,
 • Türkiye'deki devlet/özel üniversitelerde tam burslu öğrenciler,
 • Depremde ebeveyn kaybı yaşayanlar ve özel üniversitelerde burslu olmayanlar,
 • Her aileden sadece bir üniversite öğrencisi başvurabilir.
 • Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencileri, 2023 Eylül ayında intern olana kadar burs alacaklardır.
 • Mevcut KAHEV bursiyerleri bu fondan faydalanamaz. 

Deprem bursunun başvuru tarihleri ne zaman?

KAHEV deprem bursu başvuruları 24 Şubat 2023’te başlayacak 24 Mart 2023’te sona erecektir. 

KAHEV afet bursu başvuru formu için tıklayın: kahev.org.tr/haberler/afet-fonu-basvuru

 

Bu tür vakıflar, sadece deprem bölgelerinde değil, Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olmaktadır. Bununla birlikte, yurtlar ve apartlar gibi barınma ihtiyacını karşılayan destekler de sunmaktadır. Bu destekler özellikle, farklı illerde eğitim gören öğrenciler için önemlidir. Özellikle, erkek ve kız öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan yurtlar ve apartlar, öğrencilerin eğitim hayatlarına odaklanmalarını sağlamakta ve onların geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, deprem bursu ve yurt imkanları sunan vakıflar, toplumda eğitim fırsatlarına erişimdeki eşitsizlikleri azaltmakta ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim hayatlarını güvence altına almaktadır.

Sonuç olarak, burs ve yurt imkanları sunan vakıflar, Türkiye'deki ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olmakta ve onların eğitim hayatlarını güvence altına almaktadır. Bu vakıflar, sadece eğitim hayatlarında değil, barınma ihtiyaçlarını da karşılamakta ve öğrencilerin geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, deprem gibi doğal afetler sonrasında oluşan eğitim kayıplarını da telafi etmekte ve toplumsal dayanışmayı artırmaktadır. Bu sebeple, yurt ve deprem bursu imkanları sunan vakıfların çalışmaları, toplumda eğitim fırsatlarına erişimdeki eşitsizlikleri azaltmada önemli bir rol oynamaktadır.

Bu sayfa sürekli güncelleniyor. Süresi dolan burslar çıkarılıp yenileri ekleniyor. Sürekli güncellenen bu sayfayı bookmark'a eklemeyi ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.