depremzedeler için karşılıksız burs

İki büyük depremle 6 Şubat 2023'te büyük yara alan ülkemiz yaralarını sarmaya devam ediyor. Bu kapsamda Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı deprem nedeniyle karşılıksız burs vermeye başladı. Karşılıksız burs için başvuru şöyle yapılıyor:

Deprem Burs Başvuruları

Karşılıksız burs, bir öğrencinin eğitim masraflarının finansmanı için verilen bir tür burs türüdür. Depremden etkilenenlere verilen bu depremzede öğrencilere özel burs özellikle üniversite öğrenimi için gereken ücretleri ödemelerinde yardımcı olmak için verilir. Karşılıksız burslar genellikle öğrencilerin maddi durumlarına, akademik başarılarına veya diğer kriterlere dayanarak verilir. Bu tür bursların en büyük avantajı, öğrencilerin eğitimlerine odaklanmalarını ve borç yükü olmadan mezun olmalarını sağlamalarıdır.

Ailesi afet bölgesinde ikamet eden Sağlık Bilimleri, Hemşirelik, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakültelerinin Lisans Bölümlerinde okuyan ikinci sınıf ve üstündeki lisans öğrencileri aşağıdaki adresten online olarak 10 Mart 2023 saat 17:00 ye kadar burs başvurusunda bulunabilirler.

Burs veren Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı, başvuru sürecinde öğrencilerden belirli kriterleri karşılayan bir başvuru bekliyır. Bu kriterler genellikle öğrencilerin not ortalamaları, başarıları, finansal ihtiyaçları, aktiviteleri ve diğer başarıları gibi faktörlere dayanıyor olmakla birlikte, deprem nedeniyle başvuru koşulları çok daha esnek. Başvuru formu ve dilekçe gibi aşamalar aşağıda listeli olarak bulunabilir:

Karşılıksız öğrenim bursu için deprem burs başvurusu ekleri

  1. Burs dilekçesi (Kendinizi kısaca ifade ettiğiniz ve karşılıksız bursa neden ihtiyaç duyduğunuzu içeren bir dilekçe)
  2. Öğrenci belgesi (E-Devlet üzerinden barkodlu)
  3. Aile Bireylerinin tamamını Gösteren Vukuatlı Aile Nüfus Kayıt Tablosu
  4. Transkript (E-Devlet üzerinden barkodlu veya Okuldan onaylı)
  5. Adli Sicil Belgesi (E-Devlet üzerinden barkodlu)
  6. Ailenin aylık gelir bordrosu
  7. Yüksek öğrenimde okuyan kardeşler varsa öğrenci belgeleri
  8. Anne-Babasının Çalışmadığını Beyan Edenler Anne ve Babası adına alınacak “Sigortalılık Tescil Ve Hizmet Kaydı Tespiti”  Belgesi
  9. Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesi (E-Devlet üzerinden barkodlu)

Deprem bursu için burs başvurusu belgeleri 3 MB boyutu geçmeyecek bir biçimde tek bir PDF dosyası haline getirilerek başvuruya eklenmelidir.

Öğrencilerin depremzede burs başvurusu formunu ve istenen burs belgelerini sisteme eksiksiz olarak yüklemeleri gerekiyor.

Sonuç olarak, bu karşılıksız burs öğrencilerin eğitimlerini finanse etmelerine yardımcı olurken, öğrencilerin öğrenimlerine odaklanmalarına ve mezun olduklarında deprem yükünün yanında bir de borç yükü taşımamalarına yardımcı oluyor.

Karşılıksız deprem bursu başvuru formu için tıklayın: https://ssyv.org.tr/deprem-bolgesi-ogrenci-basvuru-formu-2023/